ID-kaardi paketid Ubuntu 14.04, Linux Mint 17 ja Debian jaoks18. Apr '14

Important

Käesolev juhend on aegunud. Ubuntu 14.04 ja Mint 17 jaoks soovitan 2014 septembri seisuga paigaldada RIA ametlikud tarkvarapaketid kuhu sisse sai ka minu Google Chrome/Chromium automaagia. Tähelepanu peaks pöörama sellele, et Chrome/Chromium 34 oli viimane versioon mis toetas ID-kaardiga allkirjastamist Firefox pistikprogrammi abil. RIA varamus on PPAPI liidesega pistikprogramm uuemate väljalasete jaoks, kuid see eeldab ka teenusepakkujate tuge mida ilmselt 2014 aasta sees ei tule. LHV on lõpuks ka oma sertifikaadi korda teinud ning pole vaja keemiat teha et Chromium LHV-sse sisse logiks. Debiani pakettide jaoks võib minu varamut ikka proovida - wheezy amd64/i386 ning jessie armhf pakid peaks olema kasutuskõlblikud.

Sissejuhatus

Aprillikuus lasti välja uus Ubuntu 14.04, kuid Sertifitseerimiskeskus pole jõudnud veel tarkvarapakette välja lasta. Tallinna koolide Linuxile ülemineku jaoks oli vaja ID-kaardi pakette Ubuntu 14.04 jaoks ning seetõttu sai end kokku võetud ja pbuilder abil tarkvarapaketid Ubuntu 14.04 jaoks kompileeritud. Debian Wheezy ja Jessie jaoks olid minu tehtud paketid juba mõnda aega olemas.

Olemasolevate pakketide eemaldamine

Kui oled proovinud muid juhendeid siis võib juhtuda et neist on üleliigset kraami jäänud peale ja seega enne kui jätkad on soe soovitus maha võtta muu kama:

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/ria-repository.list
sudo apt-get purge esteidcerts esteidcerts-dev esteidcerts-fin \
  esteidfirefoxplugin esteidpkcs11loader \
  libdigidoc-common libdigidocpp-common \
  qesteidutil qdigidoc opensc

Paigaldus

Tarkvarapaketid on kättesaadavad minu isiklikust tarkvarahoidlast mille saab lisada järgnevalt:

echo "deb http://packages.koodur.com $(lsb_release -c -s) main" | \
  sudo tee /etc/apt/sources.list.d/koodur.list
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys B8A6153D

Tarkvarapakettide paigaldamiseks:

sudo apt-get update
sudo apt-get install estonianidcard

Nimetatud käsud töötavad järgnevate distributsioonide ja arhitektuuride peal:

 • Ubuntu Trusty Tahr 14.04 (amd64/i386)

 • Linux Mint 17 (amd64/i386)

 • Debian Wheezy 7.4 (amd64/i386/armel/armhf)

 • Debian Jessie (amd64/i386/armel/armhf)

Eelduseks on lsb_release käsu olemasolu, kui see mingil põhjusel puudu on siis:

sudo apt-get install lsb-release

Sanity check

Nimetatud sammude tulemusena peavad olema paigaldatud järgnevad pakettide versioonid Ubuntu 14.04 ning Linux Mint 17 peal:

ii opensc                        0.13.0-3ubuntu4.1ria1koodur0            amd64    Smart card utilities with support for PKCS#15 compatible cards
ii libdigidoc-common                   3.8.0.1133-99koodur2                all     DigiDoc library common files
ii libdigidoc-tools                   3.8.0.1133-99koodur2                amd64    DigiDoc library tools
ii libdigidoc2:amd64                   3.8.0.1133-99koodur2                amd64    DigiDoc library
ii libdigidocpp-common                  3.8.0.1208-99koodur2                all     DigiDocPP common files
ii libdigidocpp-tools                  3.8.0.1208-99koodur2                amd64    DigiDocPP tools
ii libdigidocpp0:amd64                  3.8.0.1208-99koodur2                amd64    DigiDocPP library
ii qdigidoc                       3.8.1.1250-99koodur1                amd64    DigiDoc UI applications
ii esteidcerts                      3.8.0.9128-99koodur3                all     Estonian ID card certificates
ii esteidfirefoxplugin                  3.8.0.1115-99koodur2                amd64    Firefox ID card plugin
ii esteidpkcs11loader                  3.8.0.1052-99koodur2                all     esteid PKCS#11 module loader
ii qesteidutil                      3.8.0.1106-99koodur3                amd64    Smart card manager UI application

Seda saab kontrollida järgnevate käskudega:

dpkg -l | grep opensc
dpkg -l | grep digidoc
dpkg -l | grep esteid

Kui mõni veider versiooninumber on paigaldatud siis ma oleks sellisest situatsioonist ka huvitatud ning võid järgneva käsu väljundi mulle saada:

apt-cache policy paketinimi-mis-on-piiksus

Firefox

Debian Wheezys on OpenSC 0.12.2 mis tähendab et onepin teek on olemas ning Firefoxiga probleeme olla ei tohiks. Ubuntu 14.04 jaoks on minu pakettide varamus SK modifitseeritud OpenSC 0.13 mis toob tagasi onepin teegi, see tähendab et Firefoxis autentimine ning allkirjastamine peaks toimima.

Debian Jessie peal on OpenSC 0.13.0, mis tähendab et Firefoxis autentimine ei toimi õigesti. Debian Jessie kasutajad võivad torkida, kui huvi on siis võin OpenSC pätsid üle tuua. Hetkel on mu Debian Jessie masinaks Cubietruck ja Firefoxi jaoks on see masin naguinii liiga aeglane.

Firefoxis on LHV-sse sisselogimine ikka katki aga tegelikult on see LHV enda probleem, et nad ID-kaardiga sisselogimiseks vajalikke sertifikaate oma veebiserverist välja ei jaga nii nagu Swedbank ja SEB seda teevad.

Google Chrome ja Chromium

Lisasin esteid-update-nssdb skripti mis tõmmatakse sisselogimisel Xsession.d kaudu käima. See skript lisab Google Chrome ja Chromium jaoks ID-kaardi toe ning parandab samas ka LHV-sse sisselogimise nendes veebilehitsejates.

Ubuntu 14.04 peal tehti midagi Google Chrome ja Chromiumiga, mis tähendab et Ubuntu peal satub Chrome segadusse kumba PIN-i küsida autentimisel samamoodi nagu Firefox veebilehitsejaski. Kui seal PIN2 dialoog ette peaks hüppama tuleb pressida Escape nuppu seni kuni küsitakse ikkagi PIN1 koodi.

Ubuntu 14.04 puhul on komistasin ka mingi säärase vea otsa et Chromium mingis asendis ei reageeri klaviatuuri nupuvajutustele, eeldan et see on äsjase väljalaske tooruse viga lihtsalt ning mõne aja möödudes kaovad säärased anomaaliad. Selle ravimiseks pidi eemaldama ibus nimelise paketi.

Google plaanib 2014 aasta jooksul eemaldada ebaturvalise NPAPI toe Chrome/Chromium veebilehitsejatest mis tähendab, et ID-kaardiga allkirjastamine lakkab töötamast kuna seni on Chrome/Chromium kasutanud Firefoxi NPAPI allkirjastamise pistikprogrammi. Uue Pepper Plugin API jaoks aga allkirjastamise pistikprogrammi hetkel pole kirjutatud, see peaks välja tulema uue ID-kaardi tarkvara versiooniga 3.9.

Kokkuvõte

Debian Wheezy peal peaks töötama kõik õigesti nii Firefoxi, Iceweaseli, Google Chrome kui Chromiumiga. Debian Jessie peal peaks töötama kõik õigesti Google Chrome ja Chromiumiga. Ubuntu 14.04 peal peaks kõik töötama õigesti Firefoxiga ning nagu öeldud täisväärtuslik Chromium/Chrome tuge võib oodata juunikuus. Vanemate Ubuntuliste jaoks soovitan tarbida ametlikke pakette. Kui midagi (muud) ei tööta siis võite ikka julgelt mulle e-kirjakese teele saata. Annetused on ikka teretulnud, ega open-source aktivistid ainult õhust ja armastusest ela ;)

tallinx